
Kurs kaligrafii: kursywa polska, kursywa angielska - Copperplate, modern - kontynuacja.
Kurs kaligrafii kursywy - kontynuacja został przygotowany z myślą o osobach, które chcą kontynuować swoją przygodę z kursywą angielską - Copperplate i kursywą polską. Dlatego zapraszamy Państwa do kontynuacji kursu, jednocześnie chcemy zaproponować w tym kursie naukę kaligrafii współczesnej w stylu Modern Calligraphy.
Copperplate
Miedzioryt, który zrewolucjonizował ręczne pismo w Europie i zdominował nasze myślenie o pięknym piśmie kaligraficznym. Ostro zakończona stalówka naśladuje litery wyryte stalowym rysikiem na miedzianej płycie. Pióro, na które miejscami mocniej naciskano, dawało oszałamiający efekt harmonijnej kompozycji cienkich i grubych linii. Litery i strony zdobiono lekkimi, wirującymi jak w tańcu „zawijasami”.
Znając już strukturę budowy poszczególnych liter i reguły rządzące ich harmonijnym zapisem na papierze, krok po kroku, wspierani mądrą korektą nauczyciela, piszemy słowa, zdania i sentencje. Wzorniki największych mistrzów Copperplate będą dla nas inspiracją.
Czas na swobodny oddech i radość pisania!
Kursywa polska
Kurswa polska to polska kaligrafia przedwojenna. Została opracowana na podstawie przedwojennego podręcznika z 1927 roku.
Jego autor Stefan Tatuch był jednym z najwybitniejszych polskich kaligrafów. Skromna książeczka pt. "Nauka pisma użytkowego i ozdobnego". Podręcznik dla nauczycieli i uczniów seminarjów nauczycielskich" została kilka lat temu wydana przez naszą Fundację Sztuka Kaligrafii. Można ją kupić bezpośrednio w naszej Szkole Littera Nova przy ul. Brzozowej 14 w Krakowie. Zamówioną książkę wysyłamy również pocztą.
Link do informacji o reprincie: http://szkolakaligrafii.pl/reprint-przedwojennego-podrecznika-kaligrafii-stafana-tatucha/
Kilkadziesiąt lat temu lekcje kaligrafii były doświadczeniem wszystkich wykształconych ludzi. I choć nie dla wszystkich były to lekcje ulubione, miały ogromny wpływ na indywidualny charakter pisma. Widzimy to w starych zeszytach, w starych listach, w korespondencji urzędowej, dokumentach, rękopisach czy choćby w dedykacjach książkowych. Ciągle jeszcze możemy znaleźć ślady starej szkoły kaligrafii, często w naszych własnych, rodzinnych archiwach, w antykwariatach i na targach staroci.
Witamy w świecie pięknego pisma!
Więcej informacji o prowadzącej kurs Zuzannie Chróścik: http://szkolakaligrafii.pl/teacher/zuzanna-chroscik/
Link do strony Zuzanny Chróścik Scriptfolium: http://scriptfolium.com/


