Kaligrafia – kurs podstawowy

Kaligrafia kurs podstawowy:
uncjała, pismo karolińskie, fraktura, tekstura, bastarda

[for English version scroll down]

Kaligrafia: Zuzanna Chróścik

Zapraszamy na ten kurs szczególnie te osoby, dla których to będzie pierwszy kontakt z kaligrafią, ale również  tych, którzy chcieliby przypomnieć sobie podstawowe zasady prezentowanych krojów pisma.

Kurs rozpocznie warsztat wprowadzający, na którym nauczymy się pisać różnorodnymi narzędziami: pędzlem, patykiem, gęsim piórem, stalówką ściętą, oraz poznamy podstawowe zasady budowania litery. Opowiemy również Państwu o pracy w średniowiecznym skryptorium i o tym, jak powstawały manuskrypty.

Kurs konstruowany jest w ten sposób, aby na każdym etapie można było dołączyć do grupy (w miarę wolnych miejsc).

Kaligrafia: Zuzanna Chróścik

* Prowadzący:

Zuzanna Chróścik – historyk sztuki, kaligraf. Mieszka i studiuje w Krakowie. Prowadzi warsztaty kaligrafii dla dzieci i dorosłych we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie. Specjalizuje się w kaligrafii średniowiecznej, piśmie elfickim (Tolkienowski Tengwar),  realizuje również projekty kaligrafii w „dużym formacie”, m.in. na powierzchniach ściennych. Ciągle doskonali swój warsztat Copperplate.
Na stałe współpracuje z Fundacją Sztuka Kaligrafii w Krakowie.
Agnieszka Śliwa - architekt, kaligraf, projektant fontów. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracowała w Irlandii w James Toomey Architects, Anthony Reddy Associates, DMOD Architects. Od wielu lat interesuje się liternictwem, od 2011 r. zajmuje się kaligrafią i projektowaniem fontów pod marką Aga Silva. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.
Od 2012 r. współpracuje z Galerią 2 Światy i Fundacją Sztuka Kaligrafii.
Lucjan Krupa – z urodzenia krakowianin, architekt po Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Dyplom z Konserwacji Kompleksu Pałacowo-Ogrodowego w Narolu, pod opieką prof. Wiktora Zina.
Pasjonat historii architektury obronnej od średniowiecza po czasy nowożytne, dawniej aktywny działacz koła naukowego Architectura Militaris przy PK pod kierownictwem prof. Janusza Bogdanowskiego.
Obecnie rysownik, malarz, znawca perspektywy i dydaktyk. Od dwudziestu lat, wraz z żoną Beatą, prowadzi szkolę rysunku artystycznego i architektonicznego Studio Rysunku „Koletek”, gdzie kandydaci na studia architektoniczne i artystyczne przygotowują się do egzaminów wstępnych. Wspólnie prowadzą zajęcia w Liceum Pijarów w klasach o profilu architektonicznym.
Od kilku lat pasjonuje się kaligrafią. Łączy wrażliwość artystyczną z umiejętnościami plastycznymi. Pewną ręką ożywia historyczne alfabety.  Mottem jego działań kaligraficznych jest „architektura litery”, która stanowi tworzywo do budowy tekstu jako nośnika nie tylko warstwy znaczeniowej, ale w dużej mierze wyjątkowo pięknego i wyrafinowanego dzieła graficznego.

Kaligrafia: Zuzanna Chróścik

Spotkania będą się odbywały dwa razy w miesiącu (październik 2016 r. – czerwiec 2017 r.),
we wtorki, w godz. 18.00-20.30 (łącznie 45 godzin nauki).

* Najbliższe terminy:
18 i 25 października 2016 r.
15 i 22 listopada 2016 r.
6 i 13 grudnia 2016 r.
10 i 17 stycznia 2017 r.
7 i 21 lutego 2017 r.
7 i 21 marca 2017 r.
4 i 11 kwietnia 2017 r.
23 i 30 maja 2017 r.
6 i 13 czerwca 2017 r.
(Szkoła zastrzega sobie możliwość zmiany daty warsztatów w wyjątkowych wypadkach)

* Limit miejsc:
12 osób

* Cena:
opłata za cały rok z góry (18 spotkań x 2,5 godziny) – 900 zł
- opłata w dwóch ratach – 2 x 480 zł
- osobom kontynuującym naukę w naszej szkole przysługuje 10 % zniżki
Pierwszeństwo mają osoby, które zapisują się na cały rok.
W zależności od wolnych miejsc istnieje możliwość zapisu na wybrane warsztaty – koszt pojedynczych zajęć – 50 zł.

* Zapisy:
ul. Brzozowa 14, Kraków (Kazimierz), biuro@szkolakaligrafii.pl, tel. 12/ 429 54 52 (godz. 12.00-19.00)

* Dane do przelewu:
Fundacja Sztuka Kaligrafii
ul. Brzozowa 14, 31-050 Kraków
65 85890006 0000 0032 4874 0001
tytułem: darowizna na cele statutowe fundacji

Fundacja Sztuka Kaligrafii nie prowadzi działalności gospodarczej, prowadzi jedynie odpłatną działalność statutową. Oznacza to, że wszelkie wpływy przeznaczane są na działalność statutową i stanowią darowiznę na cele statutowe fundacji.

*


Calligraphy Tuesdays in English

Have you ever wondered how it is like to write gorgeous, calligraphed letters? Now you have the chance to try it yourself in our Calligraphy School, where we organize the first in Krakow calligraphy courses performed in English.
We are conveniently located in the middle of Kazimierz (the Jewish Quarter). Come by and learn how to use calligraphy tools and how to write in various styles of writing such as: Blackletter, Italic, Uncial, Copperplate etc. We are open for meetings with all interested in calligraphy, though we will gladly meet all looking for relaxing activity to ease off stress, and willing to escape into the meditative world of letters. Erasmus students, English speaking workforce in Kraków, welcome!

Sign Up Here:
biuro@szkolakaligrafii.pl or call us at: 12 429 54 52.

Our teachers: 

Agnieszka Śliwa (@agasilvafonts) – architect, calligrapher, font designer who currently lives and works in Kraków. Graduated from Faculty of Architecture at Kraków Polytechnics.  Worked in Ireland for: James Toomey Architects, Anthony Reddy Associates, DMOD Architects. Since 2011 works under font and calligraphy brand Aga Silva. Since 2012 cooperates with our Calligraphy School.

Zuzanna Chróścik (@bluenibs) – art historian, calligrapher. Lives and studies in Kraków. Runs calligraphy workshops for all age gropus in Kraków, Wrocław and Warszawa as well.  Her speciality are: medieval calligraphy hands and fantasy hands (Tolkiens „Tengwar”). She also does big format calligraphy/lettering projects (i.e on walls). 

Classes will be held twice a month at Tuesdays.

Coming dates:
15.11 and 22.11
6.12 and 13.12
10.01.2017 and 17.01.2017
7.02.2017 and 21.02.2017
7.03.2017 and 21.03.2017
(More dates of the classes will be published soon)

Prices:
50 zł – single meeting
100 zł – for a month

 

Comments are closed.