Kaligrafia przedwojenna wg Stefana Tatucha

„Kaligrafia polska 1927 rok”

to kurs zainspirowany przedwojennym – skromnym, ale niezwykle cennym – podręcznikiem do nauki „pisma użytkowego”, opracowanym przez Stefana Tatucha w 1927 roku.

Kilkadziesiąt lat temu lekcje kaligrafii były doświadczeniem wszystkich wykształconych ludzi. I choć nie dla wszystkich były to lekcje ulubione, miały ogromny wpływ na indywidualny charakter pisma. Widzimy to w starych zeszytach, w starych listach, w korespondencji urzędowej, dokumentach, rękopisach czy choćby w dedykacjach książkowych. Ciągle jeszcze możemy znaleźć ślady starej szkoły kaligrafii, często w naszych własnych, rodzinnych archiwach, w antykwariatach i na targach staroci.

Chcemy przypomnieć tamto doświadczenie i tamten styl pisania nie tylko z sentymentu, ale przede wszystkim dla „pożytku”, jakby powiedzieli przedwojenni autorzy, i dla jego nieprzemijającego piękna.

Kurs „Kaligrafia polska 1927 rok” będzie prowadziła Agnieszka Śliwa. Poznamy zasady budowania poszczególnych liter, ich proporcje, strukturę i technikę zapisu piórem z ostro zakończoną stalówką, poznamy ćwiczenia rozpisujące rękę i metody ćwiczenia pisania. Kolejność poznawania liter będzie zgodna z zaproponowanym przez Stefana Tatucha „genetycznym porządkiem” podziału na gromady. Wzorniki i liniuszki, na których będziemy pracować powstały również według zaleceń autora. Witamy w świecie pięknego pisma!

* Prowadząca:
Agnieszka Śliwa - architekt, kaligraf, projektant fontów. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracowała w Irlandii w James Toomey Architects, Anthony Reddy Associates, DMOD Architects. Od wielu lat interesuje się liternictwem, od 2011 r. zajmuje się kaligrafią i projektowaniem fontów pod marką Aga Silva. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Od 2012 r. współpracuje z Galerią 2 Światy i Fundacją Sztuka Kaligrafii.

Spotkania będą się odbywały dwa razy w miesiącu (grudzień 2016 r. – czerwiec 2017 r.), w czwartki, w godz. 18.00-20.30 (łącznie 35 godzin nauki).

* Najbliższe terminy:
8 i 15 grudnia 2016 r.
5 i 19 stycznia 2017 r.
2 i 9 lutego 2017 r.
9 i 23 marca 2017 r.
6 i 27 kwietnia 2017 r.
18 i 25 maja 2017 r.
1 i 22 czerwca 2017 r.
(Szkoła zastrzega sobie możliwość zmiany daty warsztatów w wyjątkowych wypadkach)

* Limit miejsc: 12 osób

* Cena:
opłata za cały rok z góry (14 spotkań x 2,5 godziny) – 700 zł
- opłata w dwóch ratach – 2 x 350 zł
- pojedyncze zajęcia – 50 zł
- osobom kontynuującym naukę w naszej szkole przysługuje 10 % zniżki
Pierwszeństwo mają osoby, które zapisują się na cały rok.
W zależności od wolnych miejsc istnieje możliwość zapisu na wybrane warsztaty.

* Zapisy:
ul. Brzozowa 14, Kraków (Kazimierz), biuro@szkolakaligrafii.pl, tel. 12/ 429 54 52 (godz. 12.00-19.00)

* Dane do przelewu:
Fundacja Sztuka Kaligrafii
ul. Brzozowa 14, 31-050 Kraków
65 85890006 0000 0032 4874 0001
tytułem: darowizna na cele statutowe fundacji

Fundacja Sztuka Kaligrafii nie prowadzi działalności gospodarczej, prowadzi jedynie odpłatną działalność statutową. Oznacza to, że wszelkie wpływy przeznaczane są na działalność statutową i stanowią darowiznę na cele statutowe fundacji.

Comments are closed.