
Autorskie warsztaty iluminatorskie Katarzyny Pajor-Seremak
Osobliwy Świat Psałterza Luttrella
Warsztaty odbywają się dwa razy w miesiącu, we wtorki i w piątki, w godzinach 17.00-20.30.
Ci, którzy kochają manuskrypty, wspaniale zdobione księgi, pełne tajemnic ukrytych na marginesach kart - mają okazję uczestniczenia w warsztatach iluminatorstwa na najwyższym poziomie!
Autorskie warsztaty Katarzyny Pajor-Seremak od lat cieszą się zasłużonym prestiżem. Choć czerpią z tradycji i technik znanych ze skryptoriów i pracowni dawnych mistrzów są nowoczesnym i nowatorskim, pełnym pasji i erudycji kursem dla wszystkich: zarówno początkujących i bardzo doświadczonych iluminatorów.
Zapraszamy na spotkanie ze współczesną iluminacją, z malarską miniaturą, z fantazją ornamentów i marginaliów.
W naszej pracowni, przy stole pełnym pędzli, palet, szpachelek, migotliwych buteleczek z pigmentami i innych malarskich akcesoriów - poznacie alchemię barw, tajemnice złoceń, delikatność rysunku.
Odkryjecie symbolikę rzeczy i idei. Jednym słowem doświadczycie warsztatu iluminatora!
Każdy warsztat, starannie przemyślany, rozpoczyna krótki wykład i prezentacja, uzupełnione oczywiście bibliografią.
W tym roku Kasia zabiera nas w Osobliwy Świat Psałterza Luttrella, jednego z najsłynniejszch manuskryptów powstałych w XIV-wiecznej Anglii.
Będzie jeszcze piękniej!
Więcej informacji o prowadzącej znajdziecie Państwo pod linkiem: http://szkolakaligrafii.pl/teacher/katarzyna-pajor-seremak/
Zapraszamy również na stronę Katarzyny Pajor-Seremak: http://laboratoriumsztukroznych.pl/
Psałterz Luttrella
Psałterz Luttrella to jeden z najsłynniejszych manuskryptów na świecie. Powstał w latach 1325-1335 we wschodniej Anglii, na zamówienie Sir Geofreya Luttrella z Irnham (1276-1345). Tekst psałterza wyszedł spod ręki jednego skryby, ale bogate zdobienia są już dziełem pięciu innych artystów. Cała księga liczy 309 pergaminowych kart o wymiarach 350 mm na 245 mm.
Na początku, tradycyjnie pojawiają się karty kalendarza (1r-12v), następnie pojawia się tekst Psałterza Gallikańskiego (karty 13r-259v), zakończony Kantyczkami (karty 259v-283r), litanią (karty283v-293r), pięcioma kolektami (karty 293v-295v) oraz modlitwą za zmarłych (karty 296r-309v).
Obecną oprawę psałterza z brązowej, cielęcej skóry wykonano na początku XVII wieku.
Psałterz jest niezwykle bogato iluminowany ozdobnymi inicjałami i olbrzymią ilością miniatur prezentując znakomity styl wschodnioangielskiej szkoły iluminacji i jedno z jego szczytowych osiągnięć. Tylko niewielka część miniatur jest poświęcona scenom biblijnym i postaciom świętych. Zdecydowana większość miniatur przedstawia sceny z życia codziennego ówczesnej Anglii i przedziwne, pełne fantazji stwory, potwory i chimery. To właśnie one stanowią o unikalnej pozycji Psałterza w ikonografii i są nieustającą inspiracją dla badaczy i wszystkich miłośników manuskryptów.
Psałterz Luttrella przechowywany jest w British Library od 1929 roku, pod sygnaturą Add. MS 43130:
https://www.bl.uk/collection-items/the-luttrell-psalter
http://www.bl.uk/manuscripts/Viewer.aspx?ref=add_ms_42130_fs001ar


