XIII Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych Perugia 2024

Podróż do Perugii 2024

Rzeczy, które zobaczysz tylko wtedy gdy zwolnisz… 

Zapraszamy na XIII Letnią Szkołę Kaligrafii i Sztuk Pięknych!

Niektórzy z nas wybierają się już od dawna, niektórzy wracają po raz kolejny, niektórzy już wiedzą, że w tym roku jadą  po raz pierwszy i …już kupili bilet. Wszystkich serdecznie zapraszamy i  z radością czekamy na spotkanie!  W tym roku siedem warsztatów, wszystkie poświęcone tematowi Podróży: Obrazy, Listy, Mapy, Dzienniki, Pamiątki, Sceny z Podróży i …Fotografie z Podróży. 0prócz warsztatów kaligraficznych i iluminatorskich, warsztaty języka włoskiego i fotografii artystycznej.

I to co najważniejsze:
ciszę, cień pod drzewem figowym, rytmiczne pieśni cykad, mgły nad doliną, nieśpieszne wieczorne rozmowy, bliskość.życzliwych ludzi, dotyk książki, dźwięki pióra, smak chłodnego Grechetto Bianco….

Tak, przez siedem dni znajdujemy się w lepszym świecie. Z naszej MonteRipido łatwiej zapomnieć choć na chwilę o dramatach, które dzieją się na naszych oczach, choćbyśmy nie wiem jak bardzo odwracali wzrok. Wierzę, że te siedem dni oddechu od codzienności, dwadzieścia godzin medytacji nad literą, ćwiczenia w patrzeniu uważnie  i moc spotkania, karmią naszą Nadzieję.

Zapisy jak zawsze: biuro@szkolakaligrafii.pl
Do zobaczenia więc!
A presto!💛🌿💛

4-11.08.2024
11-18.08.2024
18-25.08.2024
01-08.09.2024

Anna Jeziorna & Team Littera Nova

 

 

OBRAZY Z PODRÓŻY
Warsztaty iluminatorskie
4-11 sierpnia 2024
Prowadzenie:
Anna Malesińska

Podróżnicy, kobiety i mężczyźni w drodze, wędrowcy i odkrywcy,  pielgrzymi i uchodźcy, kupcy, rycerze, awanturnicy.
Na drogach, morzach i w przestworzach. Wielki temat  i wielka literatura.
Szukając w manuskryptach podróżniczych obrazów, , znaleźliśmy miniatury jak traktaty filozoficzne i niezwykłe portrety odważnych ludzi, dla których podróż była najgłębszym doświadczeniem,  była ich życiem.

Przyjrzymy się im z bliska. Przygotowaliśmy kilkanaście miniatur, zróżnicowanych tematycznie i skalą trudności malarskich. Dodatkowo, kilkanaście wzorów „Róży Wiatrów.” Mamy nadzieję, że miniatura, którą wybierzecie do pracy, będzie dla Was inspiracją do dalszych poszukiwań artystycznych.

„Kiedy uczeń jest gotowy – pojawia się mistrz…”
Anna Malesińska jest znana z tego, że każdą salę warsztatową zamienia w prawdziwą pracownię malarską.  Dzieli się swoim ogromnym doświadczeniem cierpliwie ucząc osoby początkujące jak i towarzysząc doświadczonym iluminatorom.
Wprowadzi Was w tajniki warsztatu: poznacie  tradycyjne techniki pracy iluminatora, przygotujecie  specjalne spoiwo do farb, stworzycie  własną  kompozycje kolorów z palety kilkudziesięciu pigmentów, nauczycie  się przygotowania rysunku kompozycji, kładzenia kolejnych warstw farby, konturowania i złocenia.
Na zakończenie warsztatów – wernisaż i wręczenie dyplomów w XIV-wiecznej” Sali Barrata.
Ważna i piękna chwila dla nas wszystkich.

MAPY PODRÓŻY
Warsztaty kaligraficzne - Italika
4-11 sierpnia 2024
Prowadzenie:
Agnieszka Sztark – Wilczek

Nie ma podróży bez mapy. Ludzie tworzą mapy od zawsze a kartografia stała się wyrafinowaną sztuką. Warsztaty kaligrafii są doskonałą okazją aby wyrysować i opisać własną mapę  a Italika idealnym i często używanym  stylem do opisu map.
W tym roku chcielibyśmy zaproponować opisanie map nie tylko bliższej i dalszej okolicy ale też   …mapy nieba, tak, mapy nieba nad Perugią.
Jaka konstelacja gwiazd pojawi się w sierpniu nad Perugią?
O tym wszystkim opowie Wam Agnieszka Wilczek.
„Per aspera ad astra”!

Będziemy obserwować  niebo, liczyć spadające gwiazdy i kontemplować nocny spektakl na nieboskłonie.
Będziemy kreślić eleganckie litery Italiki a  przy warsztatowych stołach w bibliotece powstaną piękne zapisy ziemskich i niebiańskich  podróży. Odrobinę pomoże nam w tym pewna  aplikacja…

DZIENNIK PODRÓŻY
Warsztaty kaligraficzne - Spencerian
11-18 sierpnia 2024
Prowadzenie:
Agnieszka Węgrowska

Wyprawy do Włoch były kiedyś częścią edukacji kulturalnej i intelektualnych inspiracji, a dziedzictwo włoskiej  historii, kultury i sztuki, dla wielu pokoleń było ważnym egzystencjalnym doświadczeniem.
Mamy nadzieję, że jesteśmy częścią  tej tradycji.
Tym wielkim podróżom zawdzięczamy  prawdziwe arcydzieła literatury podróżniczej i niezliczone prywatne, bezcenne dzienniki podróży i szkicowniki. 
Niektóre z nich pisane były pięknym spencerianem.
Kto jeszcze nie czytał klasycznych pozycji :„Obrazów Włoch” Muratowa, „Pamięci Włoch” Karpińskiego, „Barbarzyńcy w ogrodzie” Herberta czy „Godzin włoskich” Jemes’a, będzie mógł nadrobić zaległe lektury i poszukać w nich inspiracji do własnego dziennika podróży pisanego … spencerianem a przynajmniej pierwszych zdań pierwszej strony…

PAMIĄTKI Z PODRÓŻY
Warsztaty Kaligraficzne - Cancellaresca Cursiva
11-18 sierpnia 2024
Prowadzenie:
Piotr Kowalski

500 lat temu, w Rzymie, Ludovico Vincentino degli  Arrighi opublikował pierwszy podręcznik  kaligrafii -„La Operina”.
Piotr Kowalski jak nikt potrafi wydobyć z renesansowej Cancellaresci całą jej elegancję  i  nowoczesny, uniwersalny charakter liter.
Opracowany przez Piotra wzornik dużych liter „Cancellaresca  by Arrighi” to świetne ćwiczenia  dla początkujących w sztuce kaligrafii i  bezcenna inspiracja dla doświadczonych kaligrafów, designerów, kolekcjonerów pięknych liter.
Skarby europejskiej kaligrafii w zasięgu ręki.
Dla uczestników warsztatów przygotowaliśmy również cenną „pamiątkę z Podróży” - reprint  pierwszego wydania „La Operiny” z 1524 roku.
Sulle tracce delle Lettere italiane…

LISTY Z PODRÓŻY
Warsztaty kaligraficzne: Copperplate
18-25 sierpnia 2024
Prowadzenie:
Zuzanna Chróścik

Któż z nas nie marzył aby własnoręcznie napisać pozdrowienia na karcie pocztowej, napisać list do bliskiej osoby albo przynajmniej zaadresować kopertę lekką, wytworną kursywą, nieśmiertelnym Copperplate’em…
Na naszych warsztatach  jest to możliwe!
„Piękno jest najlepszym listem polecającym”, piękno liter kreślonych przez Zuzannę, nie jedną osobę zachęciło do praktykowania kaligrafii.
Czy to będą Twoje pierwsze w życiu warsztaty kaligrafii czy kontynuacja, Twoje koperty będą piękne!

SCENY Z ŻYCIA WŁOSKIEGO W PODRÓŻY
Autorski kurs języka włoskiego dla początkujących
i ćwiczenia kaligraficzne
18-25 sierpnia 2024
Prowadzenie:
Kamil Gibas

 

FOTOGRAFIE Z PODRÓŻY - więcej informacji
Autorskie warsztaty fotograficzne
1-8 września 2024
Prowadzenie:
Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski  - Ragno 

I. Dojazd do Perugii
Podobnie jak w tamtym roku mamy bezpośrednie połączenie samolotowe Kraków - Perugia - Kraków linią Ryanair. W tym sezonie samolot lata w czwartki i w niedziele. Ponieważ to połączenie cieszyło się ogromną popularnością postanowiliśmy dostosować terminy warsztatów do lotów Ryanaira. Warsztaty zaczynają się i kończą w niedzielę. Wylot z Krakowa, niedziela, 13:05, w Perugii 15:00. Wylot z Perugii w niedzielę 0 15:25, w Krakowie 17:05. Podobnie jak w tamtym roku na lotnisku będzie na Państwa czekały taksówki, koszt przejazdu do Klasztoru ok. 12-15 Euro na osobę.

Można również lecieć samolotem do Rzymu, Florencji, Bolonii, Pizy,  a stamtąd pociągiem lub autobusem do Perugii. Przed dworcem kolejowym w Perugii znajduje się całodobowy postój taksówek. Koszt dojazdu taksówką do klasztoru Monteripido to ok. 10-15 euro. Wszystkim zainteresowanym wysyłamy również opis trasy samochodowej do Perugii. Bezpośredni autobus do Perugii kursuje raz w tygodniu.

II. Zapisy i rezerwacja
Zainteresowanych uczestnictwem w naszych warsztatach prosimy o przesłanie do nas maila w tej sprawie na adres:
biuro@szkolakaligrafii.pl
Dostaniecie Państwo do wypełnienia bardzo prosty formularz zgłoszeniowy. Po odesłaniu nam formularza dostaniecie Państwo maila z potwierdzeniem zapisu na kurs, oraz innymi niezbędnymi informacjami dotyczącymi płatności i pobytu w Klasztorze.

III. Koszty kursu
Cena kursu pokrywa koszt warsztatów i wykładów, materiały do kaligrafii i iluminacji, nocleg i opłaty administracyjne.

* Koszt kursu (25 godz.), materiałów i 7 noclegów w pokoju 2-osobowym wynosi 2.650 zł
* Koszt kursu (25 godz.), materiałów i 7 noclegów w pokoju jednoosobowym
   wynosi 2.950 zł
* Osoby towarzyszące uczestnikom kursów, członkowie ich rodzin, dzieci, 
płacą 1.500 zł (pokój dwuosobowy), 1.770 zł (pokój jednoosobowy).

* Cena kursu dla osób mieszkających poza w klasztorem wynosi 260 Euro.

Rezerwacja miejsca na kursie nastąpi po mailowym zgłoszeniu uczestnictwa i wpłaceniu zaliczki w wysokości 700 zł na konto Fundacji, do dnia 30 maja 2024 r. Pozostałą sumę prosimy wpłacić w dwóch równych ratach:

I rata – do 15 czerwca 2024 r., II rata – do 15 lipca 2024 r.

Cena warsztatów została skalkulowana na podstawie kursu Euro w lutym 2024 r.
Gdyby kurs Euro uległ drastycznej zmianie, będziemy zmuszeni prosić Państwa o wyrównanie różnic kursowych.
Uczestnicy we własnym zakresie pokrywają koszty dojazdu do Perugii, wyżywienie na miejscu, bilety do muzeów czy galerii itp., podróże w trakcie kursu.
Wspólny lunch bezpośrednio po warsztatach zamawiamy w kuchni klasztornej.

IV. Dane do przelewu
Fundacja Sztuka Kaligrafii
ul. Brzozowa 14, 31-050 Kraków
65 85890006 0000 0032 4874 0001
tytułem: darowizna na cele statutowe fundacji
Fundacja Sztuka Kaligrafii nie prowadzi działalności gospodarczej, a opłaty za kursy pobierane są z tytułu prowadzenia odpłatnej działalności statutowej.

V. Perugia
Stolica Umbrii, środkowe Włochy. Świetnie skomunikowana, tuż przy Autostradzie A-1, na granicy Toskanii i Umbrii. 2 godz. jazdy samochodem od Rzymu, 1,5 godz. od Florencji, pół godziny od Asyżu. Blisko do Spelo, Spoleto, Gubbio, Orvieto, Nursji, Piano Grande. Starożytne miasto o etruskich korzeniach i burzliwych losach. Malowniczo położone na wzgórzach, pełne zabytków i niezwykłych historii. Posiada znakomitą kolekcję malarstwa w miejskim muzeum. Siedziba Uniwersytetu dla Cudzoziemców. Miasto malarza włoskiego Renesansu Pietra Vanucciego zwanego Perugino. Jego pseudonim artystyczny noszą teraz słynne włoskie czekoladki, produkowane oczywiście w Perugii.

VI. Klasztor Monteripido
Trzynastowieczny klasztor św. Franciszka w Perugii urzeka pięknem, prostotą, ciszą i otwartością. Położony na wzgórzu, w północnej części miasta, blisko Bramy św. Anioła i dzielnicy uniwersyteckiej. Wewnątrz murów, oprócz budynków klasztornych, kaplicy, biblioteki, krużganków, znajduje się ogromny, tarasowy ogród z majestatyczną niczym Rajska Jabłoń figą, gajem oliwnym i cyprysami. Zapach rozmarynu i liści drzew laurowych towarzyszy nam przy posiłkach w ogrodzie. Widok na Perugię – bezcenny. Wszystko co kiedykolwiek słyszeliśmy o grze światła we włoskim pejzażu jest prawdą. Z zachwytem patrzymy na miasto, pijąc poranną kawę i wieczorne wino z zaprzyjaźnionej winiarni „Il Tempio”. Naszymi gospodarzami są Bracia Mniejsi – ich gościnność i otwartość jest niezwykła.

VII. Mieszkanie w klasztorze
Mieszkamy w pokojach dwuosobowych lub jednoosobowych, z łazienką. Śniadania i kolacje przygotowujemy sami - do naszej dyspozycji mamy kuchnię z lodówkami i refektarz. Wspólny lunch bezpośrednio po zakończeniu warsztatów wykupujemy w klasztornej kuchni. Dzielnica uniwersytecka pełna jest małych i dużych trattorii, restauracyjek, barów, lodziarni i kafejek.

VIII. Rytm dnia
Rytm dnia wyznaczają zajęcia w bibliotece, w skryptorium św. Klary,  czasami w ogrodzie.
Zajęcia odbywają od godz. 9.00 do 14.00 z przerwą na kawę. O godzinie 14:00 spotykamy się w refektarzu na wspólnym lunchu. Lunch zamawiamy w kuchni klasztornej. Lunch jest przygotowywany przez lokalne stowarzyszenie Mam i Babć Associazione Ora Et Ristora, które w ten sposób zarabia pieniądze na charytatywne przedsięwzięcia w Ameryce Południowej. Cena lunchu ok. 16-17 Euro.
Popołudnia to czas przeznaczony na lekturę, odpoczynek w ogrodzie, spacery po Perugii, indywidualną pracę w skryptorium. Niektórzy wyjeżdżają na krótkie wycieczki – do Asyżu, Orvieto, Spoleto, Florencji.
Wieczorami, po kolacji, wszyscy chętni spotykają się w ogrodzie na rozmowie przy winie, serze i oliwkach.

IX. Kontakt
Fundacja Sztuka Kaligrafii
www.fundacjasztukakaligrafii.pl
e-mail: biuro@szkolakaligrafii.pl
Anna Jeziorna

+48 660 432 976
+48 12 429 54 52