XI Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych Perugia 2022

XI LETNIA SZKOŁA KALIGRAFII I SZTUK PIĘKNYCH
PERUGIA  2022

6 MAJA 2022

Szanowni Państwo, Przyjaciele, Perugianie!

Zaproszenie do Perugii na naszą XI Letnią Szkołę Kaligrafii i Sztuk Pięknych opublikowaliśmy na naszej stronie 15 lutego 2022 roku.
Nie przypuszczaliśmy, że będziemy planować tegoroczne wakacje licząc kolejne dni tej strasznej wojny. Trudno myśleć o wakacjach wobec szaleństwa tej agresji i ogromu cierpienia, wobec obrazów, których nigdy nie chcielibyśmy oglądać. A jednak, próbujemy „opiewać okaleczony świat”, próbujemy pomagać w każdy możliwy sposób i próbujemy znaleźć czas i przestrzeń na głęboki duchowy reset.

Kiedyś uważaliśmy, że z ogrodu Monteripido widać „lepszy świat, nawet jeśli jest to tylko wakacyjne złudzenie”. Budowało to w nas prostotę, poczucie sensu, radość życia, nieśmiertelną nadzieję. Teraz tym bardziej potrzebujemy tego doświadczenia. Po trudnych pandemicznym latach musimy zmierzyć się z dramatem, który wpłynie na nasze życie mocniej niż to w tej chwili jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.
Tak się złożyło, że na tegoroczne warsztaty wybraliśmy traktat o prawidłach życia w harmoni.
Ukraino, wygrasz!
Perugio- czekaj na nas!

 

15 LUTEGO 2022

Oto nasza tegoroczna Recepta na Reset, „Tacuinum Sanitatis”, czyli poradnik o prawidłach życia w harmonii.  Jego autorem  jest Ibn Butlan, lekarz z Bagdadu, który w XI wieku spisał sześć prostych zasad dotyczących zdrowego życia.

Jego dzieło przetłumaczone na łacinę w XIV w. stało się najpopularniejszym poradnikiem medycznym w średniowiecznej Europie. Zadziwiająco nowoczesnym, holistycznym ciągle aktualnym, i co nie jest dla nas bez znaczenia, przepięknie ilustrowanym.

Jednym słowem, Cyceron miał rację: „Jeśli masz przy bibliotece ogród, niczego ci nie zabraknie”.

Trzymajmy się razem, czekamy na Was na Monteripido!

Anna Jeziorna
Fundacja Sztuka Kaligrafii

 

WARSZTATY:

Warsztaty kaligrafii i iluminatorstwa
"Tacuinum Sanitatis" 

30.07 - 06.08.2022
Prowadzenie: Anna Malesińska

------------------------------------------------------------------------------------------

Warsztaty kaligrafii  - kursywa angielska Copperplate
"Recepta na Reset" wg Ibn Butlana

30.07 - 06.08.2022
Prowadzenie: Zuzanna Chróścik

------------------------------------------------------------------------------------------

Warsztaty kaligrafii – renesansowa italika
"Ibn Butlan i jego Humory" 

Urodzony w 1001 roku w Bagdadzie - filozof, naukowiec i lekarz - opracował dzieło dotyczące harmonii w codziennym życiu, którą można uzyskać stosując odpowiednią dietę, prowadząc higieniczny tryb życia oraz regularnie ćwicząc.
Według Ibn Butlana równowaga płynów-humorów w organizmie jest podstawą naszego zdrowia. Człowiek podlega także prawom natury w zmieniającym się kole czterech żywiołów.
Rady - dotyczące świadomego i rozważnego życia obejmującego zarówno zdrowie fizyczne jak i psychiczne, porady dietetyczne i urocze sugestie jak np. roli opowiadania bajek na dobranoc - składają się na niezwykłe dzieło, Tacuninum Sanitatis.
Dzieło w swej pierwotnej formie składało się z tabel i diagramów dotyczących zależności poszczególnych humorów i ich natury. Diagramy posłużą nam do tworzenia własnych, zgodnych z naszymi humorami rysunków.
Podczas warsztatów w Perugii stan harmonii wzmocnimy tworząc leporella - harmonijkowe książeczki inspirowane mądrością płynącą z ksiąg lekarza z Bagdadu.
Będziemy pisać teksty stalówkami ściętymi o różnej szerokości – czyli ćwiczyć pismo o zmiennej wysokości. Każda praca będzie osobistą interpretacją harmonii według czterech żywiołów opisanych przez mistrza Ibn Butlana.

06.08 - 13.08.2022
Prowadzenie: Agnieszka Sztark – Wilczek

------------------------------------------------------------------------------------------

Warsztaty kaligrafii – pisma gotyckie, włoska rotunda i tekstura
"6 prawideł życia w harmonii" wg Ibn Butlana" 

06.08 - 13.08.2022
Prowadzenie: Kamil Gibas

Dojazd do Perugii

Do Perugii można dojechać autobusem do Florencji, gdzie trzeba się przesiąść na pociąg lub autobus do Perugii.
Można również lecieć samolotem do Rzymu, Florencji, Bolonii lub Pizy, a stamtąd pociągiem lub autobusem do Perugii.
Przed dworcem kolejowym w Perugii znajduje się całodobowy postój taksówek.
Koszt dojazdu taksówką do klasztoru Monteripido to ok. 10-15 euro. Wszystkim zainteresowanym wysyłamy również opis trasy samochodowej do Perugii.

Koszty kursu i rezerwacja

Cena kursu pokrywa koszt warsztatów i wykładów, materiały do kaligrafii i iluminacji, nocleg i opłaty administracyjne.

* Koszt kursu (25 godz.), materiałów i 7 noclegów w pokoju 2-osobowym wynosi 2.350 zł
* Koszt kursu (25 godz.), materiałów i 7 noclegów w pokoju jednoosobowym
   wynosi 2.650 zł
* Osoby towarzyszące uczestnikom kursów, członkowie ich rodzin, dzieci, 
płacą 1.250 zł (pokój dwuosobowy), 1.470 zł (pokój jednoosobowy).

* Cena kursu dla osób mieszkających poza w klasztorem wynosi 200 euro.

Rezerwacja miejsca na kursie nastąpi po mailowym zgłoszeniu uczestnictwa i wpłaceniu zaliczki w wysokości 500 zł na konto Fundacji, do dnia 30 maja 2022 r. Pozostałą sumę prosimy wpłacić w dwóch równych ratach:

I rata – do 15 czerwca 2022 r., II rata – do 15 lipca 2022 r.

Cena warsztatów została skalkulowana na podstawie kursu Euro w lutym 2022 r.
Gdyby kurs euro uległ drastycznej zmianie, będziemy zmuszeni prosić Państwa o wyrównanie różnic kursowych.
Uczestnicy we własnym zakresie pokrywają koszty dojazdu do Perugii, wyżywienie na miejscu, bilety do muzeów czy galerii itp., podróże w trakcie kursu.
Wspólny lunch bezpośrednio po warsztatach zamawiamy w kuchni klasztornej.

Dane do przelewu:
Fundacja Sztuka Kaligrafii
ul. Brzozowa 14, 31-050 Kraków
65 85890006 0000 0032 4874 0001
tytułem: darowizna na cele statutowe fundacji
Fundacja Sztuka Kaligrafii nie prowadzi działalności gospodarczej, a opłaty za kursy pobierane są z tytułu prowadzenia odpłatnej działalności statutowej.

KONTAKT
Fundacja Sztuka Kaligrafii
www.fundacjasztukakaligrafii.pl
mail: biuro@szkolakaligrafii.pl
+48 12 429 54 52
Anna Jeziorna +48/ 660 432 976

Perugia
Stolica Umbrii, środkowe Włochy. Świetnie skomunikowana, tuż przy Autostradzie A-1, na granicy Toskanii i Umbrii. 2 godz. jazdy samochodem od Rzymu, 1,5 godz. od Florencji, pół godziny od Asyżu. Blisko do Spelo, Spoleto, Gubbio, Orvieto, Nursji, Piano Grande. Starożytne miasto o etruskich korzeniach i burzliwych losach. Malowniczo położone na wzgórzach, pełne zabytków i niezwykłych historii. Posiada znakomitą kolekcję malarstwa w miejskim muzeum. Siedziba Uniwersytetu dla Cudzoziemców. Miasto malarza włoskiego Renesansu Pietra Vanucciego zwanego Perugino. Jego pseudonim artystyczny noszą teraz słynne włoskie czekoladki, produkowane oczywiście w Perugii.

Klasztor Monteripido
Trzynastowieczny klasztor św. Franciszka w Perugii urzeka pięknem, prostotą, ciszą i otwartością. Położony na wzgórzu, w północnej części miasta, blisko Bramy św. Anioła i dzielnicy uniwersyteckiej. Wewnątrz murów, oprócz budynków klasztornych, kaplicy, biblioteki, krużganków, znajduje się ogromny, tarasowy ogród z majestatyczną niczym Rajska Jabłoń figą, gajem oliwnym i cyprysami. Zapach rozmarynu i liści drzew laurowych towarzyszy nam przy posiłkach w ogrodzie. Widok na Perugię – bezcenny. Wszystko co kiedykolwiek słyszeliśmy o grze światła we włoskim pejzażu jest prawdą. Z zachwytem patrzymy na miasto, pijąc poranną kawę i wieczorne wino z zaprzyjaźnionej winiarni „Il Tempio”. Naszymi gospodarzami są Bracia Mniejsi – ich gościnność i otwartość jest niezwykła.


Mieszkanie w klasztorze
Mieszkamy w pokojach dwuosobowych lub jednoosobowych, z łazienką. Śniadania i kolacje przygotowujemy sami - do naszej dyspozycji mamy kuchnię z lodówkami i refektarz. Wspólny lunch bezpośrednio po zakończeniu warsztatów wykupujemy w klasztornej kuchni. 

Dzielnica uniwersytecka pełna jest małych i dużych trattorii, restauracyjek, barów, lodziarni i kafejek.

Rytm dnia
Rytm dnia wyznaczają zajęcia w bibliotece, 
w skryptorium św. Klary,  czasami w ogrodzie.
Zajęcia odbywają od godz. 9.00 do 14.00 z przerwą na kawę. Popołudnia to czas przeznaczony na lekturę, odpoczynek w ogrodzie, spacery po Perugii, indywidualną pracę w skryptorium. Niektórzy wyjeżdżają na krótkie wycieczki – do Asyżu, Orvieto, Spoleto, Florencji.
Wieczorami, po kolacji, wszyscy chętni spotykają się w ogrodzie na rozmowie przy winie, serze i oliwkach.

 

Letnia Szkoła Kaligrafii w Perugii
Letnia Szkoła Kaligrafii w Perugii
kurs kaligrafii Perugia
Letnia Szkoła Kaligrafii Perugia 2022
Letnia Szkoła Kaligrafii Perugia 2022
Letnia Szkoła Kaligrafii Perugia 2022
Letnia Szkoła Kaligrafii Perugia 2022
Perugia nocą
Letnia Szkoła Kaligrafii Perugia
Letnia Szkoła Kaligrafii w Perugii 2022
Letnia Szkoła Kaligrafii w Perugii
pocztówki z Perugii
Letnia Szkoła Kaligrafii wPerugii
iluminacja Geometra
Sygnaturka na Monteripido