Rezydencja artystyczna „Oddech – ruch – przestrzeń: energia życia w kaligrafii”

Open Call rezydencje artystyczne

Rezydencje dla arystów wizualnych

Kaligrafia jest życiem doświadczonym poprzez energię zawartą w ruchu, który jest uchwycony jako ślady na jedwabiu lub papierze, z czasem i rytmem, stanowiącymi główne składniki w zmiennej przestrzeni. 

Joan Stanley - Baker

Fundacja Sztuka Kaligrafii oraz Galeria 2 Światy w Krakowie zapraszają na rezydencję artystyczną „Oddech - ruch - przestrzeń: energia życia w kaligrafii”.

Nasze wydarzenie kierujemy do artystów wizualnych, którzy już zajmują się tymi zagadnieniami w swojej praktyce artystycznej, jak również do tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę w tym obszarze.

Chcemy razem z czwórką wybranych artystów z całej Polski, posługujących się szeroko pojętymi technikami wizualnymi, kontemplować znaczenie oddechu, ruchu i przestrzeni, kaligrafii w sztuce i życiu w ogóle. Razem z naszym zespołem złożonym z mistrzów kaligrafii i artystów wizualnych będziemy zatrzymywać czas w zmiennej przestrzeni poprzez zajęcia on - line oraz w tygodniowym trybie stacjonarnym tak, by w efekcie powstała wystawa ilustrująca te poszukiwania w jak najbardziej różnorodnych formach wypowiedzi artystycznej.

W programie rezydencji znajda się m.in. wykłady wybitnego kaligrafa Piotra Kowalskiego, zajęcia praktyczne z kaligrafii z mistrzami kaligrafii, spotkania i warsztaty z artystką oraz wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Elżbietą Wysakowską-Walters, a także spotkania kuratorskie eksplorujące tematy rezydencji.

Poza wymaganym ukończeniem 18- roku życia nie ma ograniczeń wiekowych. Żeby zgłosić się do programu wystarczy przesłać nam swoje portfolio artystyczne oraz krótki list motywacyjny na adres oddech.ruch.przestrzen@gmail.com do 30.09.2022 r.

Harmonogram rezydencji:

do 30.09.22 - przyjmowanie zgłoszeń
do 16.10.22 - zajęcia on-line z wybranymi artystami.
od 17.10 do 22.10.22 - Tydzień warsztatów praktycznych w Krakowie.
od 23.10 do 16.11.22 - Praca indywidualna uczestników w swoich prywatnych pracowniach nad dziełem z pomocą merytoryczną członków zespołu oraz kuratorską on - line.
od 17.11 do 19.11.22 - Instalacja prac w Galeria 2 Światy w Krakowie.
19.11.22 - Wernisaż wystawy dzieł powstałych podczas rezydencji.

Zapewniamy nocleg oraz wyżywienie na czas pobytu w Krakowie zarówno tygodniowych warsztatów oraz instalacji prac i wernisażu. Refundacja kosztów przejazdu w Polsce nie przekraczająca ceny biletu w drugiej klasie kolei TLK.

Sylwetka każdego uczestnika w czasie trwania rezydencji będzie przez nas promowana na stronach internetowych Fundacji oraz Galerii. Z wystawy powstanie również katalog w formie internetowej.

Wszelkie dodatkowe zapytania prosimy kierować na adres oddech.ruch.przestrzen@gmail.com

Sylwetki prowadzących

Elżbieta Wysakowska – Walters posiada stopień naukowy doktora sztuk plastycznych. Jest pracownikiem naukowo-badawczym na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jej prace były pokazywane na licznych wystawach w kraju i za granicą. Organizatorka i kuratorka krajowych i międzynarodowych wydarzeń artystycznych. Zawodowy włóczęga i odkrywca.
W swoich pracach nieustannie pyta o kondycję współczesnego człowieka w relacji z samym sobą, innymi ludźmi i naturą. Interesują ją sposoby przekraczania siebie i utrwalonych schematów. Jej prace często przybierają formę tajemniczych opowieści. Kosmos jest dla niej zachwycającym źródłem inspiracji. W pracy badawczej skupia się nad wpływem badań nad mózgiem na praktyki artystyczne i ich praktyczne zastosowanie w codziennej pracy artysty. Aktualnie pracuje nad taksonomią intuicji i nudy.
Poprowadzi wykład on – line i warsztaty stacjonarne „Przypadek i zabawa; czyli eksperymentalna kaligrafia”.

Elżbieta Wysakowska - Walters artystka

Piotr Kowalski ukończył liceum plastyczne w Szczecinie. Studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, gdzie w roku 1978 uzyskał dyplom w pracowni profesora Witolda Janowskiego. Po uzyskaniu dyplomu z grafiki projektowej podjął pracę na macierzystej uczelni. Przez prawie dziesięć lat uczył studentów liternictwa i typografii. Jego pasją jest między innymi kaligrafia, która uprawia od lat.
Do pisania używa różnych narzędzi: kredki, ołówka, ptasiego pióra, stalówki, pędzla, zaostrzonego patyka albo … korka
od butelki. Unika długopisu, bo uważa, że wypacza on charakter pisma i wzmaga pośpiech, który nie sprzyja sztuce pięknego stawiania liter. Poza kaligrafią zajmuje się również liternictwem i typografią, projektowaniem znaków graficznych, systemów identyfikacji wizualnej, fotografią reklamową i portretową, projektowaniem graficznym. Współpracuje między innymi z Gminą miasta Gdańska wykonując dyplomy Splendor Gedanensis, Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, Europejskim Centrum Solidarności, Uniwersytetem Gdańskim, gdzie wykonał około 50 dyplomów honoris causa. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w 2010 roku.
Wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Przeprowadzi wykład on – line, w którym wytłumaczy uczestnikom dlaczego ważne jest by ćwiczyć kaligrafię.

Piotr Kowalski kaligraf

Kamil Gibas – Absolwent historii sztuki, doktorant nauk o sztuce na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Współpracuje z krakowskimi instytucjami kultury: Muzeum Narodowym, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, gdzie jest edukatorem i przewodnikiem. Prowadzi warsztaty kreatywne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ze Szkołą Kaligrafii Littera Nova współpracuje od 2016 roku. Kamil prowadził warsztaty kaligraficzne dla studentów UJ. Interesuje się językiem i kulturą Włoch.
Podczas spotkań z Kamilem uczestnicy zapoznają się z różnymi narzędziami pisarskimi (stalówką ostrą i ściętą), będą analizować podstawowe elementy budujące charakterystykę wybranych pism historycznych oraz wykonają prace kaligraficzne nawiązujące do tematu warsztatu. Szczególna uwaga zwracana będzie na napięcia i siły, które są obecne podczas pisania. Metodą skupionej obserwacji zaglądać będą w głąb siebie w poszukiwaniu ruchów, które rządzą naszym ciałem podczas kaligrafowania. „Pierwszego dnia wykorzystamy te doświadczenia w pracy ze stalówką ciętą i pismem rondowym oraz teksturą. Drugiego dnia skupimy się na napięciach i siłach obecnych podczas pisania stalówką ostrą, która posłuży nam do wykreślania podstawowych elementów kursywy angielskiej copperplate.”

Kamil Gibas kurs kaligrafii

Krzysztof Woźniak  – kaligraf znany jako Akwartone.

Członek Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, Script Killaz Crew. Przygodę z kaligrafią rozpoczął ponad 10 lat temu, po 5 latach zaczął uczyć kaligrafii. Uczył w Krakowskiej Szkoły Kaligrafii Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych. Inspiracje stara się czerpać skąd tylko można, od starych manuskryptów, poprzez filmy, aż do rysunków technicznych.
Pole działania Akwartone to calligraffiti. Krzysztof może pochwalić się własnym stylem w tej dziedzinie jakim jest kalimpresja, prace łączące w sobie różne techniki czyli mixed media art, czy te bardziej tradycyjne. Projektant logotypów, wzorów na ubrania. Autor wystaw: „#kaligrafia”, „#inkognito”, „calliportfolio”.

Przeprowadzi zajęcia pt. “Kalimpresja”. Kaligrafia to nie tylko harmonia, wyciszenie i spokój. Piękno istnieje wszędzie: w burzy, sztormie a nawet w heavy metalu. W trakcie zajęć przyspieszymy oddech i włożymy w nasze prace jeszcze więcej energii! Kalimpresja jest stylem calligraffiti polegającym na pełnym wykorzystaniu przestrzeni roboczej danej pracy, zamykając kompozycję w zwartej, zwykle prostokątnej formie. Nie jest to styl funkcjonalny, lecz jedynie ozdobny – w myśl hasła „l’art l’artpour ”. Warsztat ten przewiduje przedstawienie i omówienie wybranych krojów pisma oraz omówienie istoty kalimpresji.

 

Krzysztof Woźniak Aqwartone