Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych Perugia 2014

III Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych
Klasztor Monteripido Perugia 2014

Po raz kolejny zapraszamy Państwa do Perugii na warsztaty sztuk pięknych: kaligrafii, iluminacji, ikonopisania, rysunku artystycznego i śpiewu naturalnego.

Średniowieczny klasztor, w którym będziemy mieszkać, sprzyja nie tylko wyciszeniu, medytacji i twórczej pracy. Jest pochwałą cichego piękna, prostoty, świętego spokoju.
Z ogrodu roztacza się oszałamiający widok na miasto. Kamiennymi schodami schodzimy więc do Perugii na poranną kawę, na codzienne lody, na duże i małe zakupy, do zaprzyjaźnionej trattorii. Najczęściej jednak schodzimy do miasta, żeby po prostu chodzić i niespiesznie kontemplować urodę miejsc. Czasami wystarczy usiąść, zdjąć sandały i chłonąć zmysłową aurę Piazza Grande.
Zapraszamy więc na spotkanie z Klasztorem św. Franciszka, Perugią i naszymi Mistrzami sztuk pięknych.
A jako lekturę na nasz wspólny włoski urlop, chcielibyśmy Państwu podarować dwa zbiory znakomitych esejów Marka Zagańczyka o sztuce podróżowania: „W drodze do Sieny” oraz „Cyprysy i topole”.

* Warsztaty kaligrafii „Copperplate i Umbria Jazz Festival”
12-19 lipca 2014 r.
Prowadzenie: Ewa Landowska

* Warsztaty rysunku artystycznego „Klasztorny szkicownik”
2-9 sierpnia 2014 r.
Prowadzenie: Małgorzata Matyjaszczyk

* Warsztaty kaligrafii i iluminacji dla początkujących
z cyklu „Św. Franciszek i jego Świat” – „Droga do Sieny”
9-16 sierpnia 2014 r.
Prowadzenie: Barbara Bodziony

* Warsztaty kaligrafii i śpiewu naturalnego Pieśń z „Laudario di Cortona”
9-16 sierpnia 2014 r.
Prowadzenie: Barbara Wilińska                                       

* Warsztaty ikonopisania
„Ikona Matki Boskiej z klasztoru Monteripido” w Perugii
16-23 sierpnia 2014 r.
Prowadzenie: Anna Crisanti

* Warsztaty kaligrafii i iluminacji dla zaawansowanych i początkujących
„Cyprysy i topole” – „Canto e colore”
16-23 sierpnia 2014 r.
Prowadzenie: Barbara Bodziony

Zapraszamy również na pierwszy wyjazd z cyklu Podróże z Kaligrafią do Prowansji - Opactwo Notre-Dame de Sénanque koło miast Gordes i Awinion:
Warsztaty kaligrafii i iluminacji dla zaawansowanych
„Wędrując po Prowansji z trubadurami”
18-26 września 2014 r.
Prowadzenie: Barbara Bodziony

PERUGIA

Stolica Umbrii, środkowe Włochy. Świetnie skomunikowana, tuż przy Autostradzie A-1, na granicy Toskanii i Umbrii. 2 godz. jazdy samochodem od Rzymu, 1,5 godz. od Florencji, pół godziny od Asyżu. Blisko do Spelo, Spoleto, Gubbio, Orvieto, Nursji, Piano Grande. Starożytne miasto o etruskich korzeniach i burzliwych losach. Malowniczo położone na wzgórzach, pełne zabytków i niezwykłych historii. Posiada znakomitą kolekcję malarstwa w miejskim muzeum. Siedziba Uniwersytetu dla Cudzoziemców. Miasto malarza włoskiego Renesansu Pietra Vanucciego zwanego Perugino. Jego pseudonim artystyczny noszą teraz słynne włoskie czekoladki, produkowane oczywiście w Perugii.

Krużganki w klasztorze Monteripido
Pulipit do kaligrafii
Perugia widok na miasto
Perugia
Perugia
Perugia

KLASZTOR

trzynastowieczny klasztor św. Franciszka w Perugii urzeka pięknem, prostotą, ciszą i otwartością. Położony na wzgórzu, w północnej części miasta, blisko Bramy św. Anioła i dzielnicy uniwersyteckiej. Wewnątrz murów, oprócz budynków klasztornych, kaplicy, biblioteki, krużganków, znajduje się ogromny, tarasowy ogród z majestatyczną niczym Rajska Jabłoń figą, gajem oliwnym i cyprysami. Zapach rozmarynu i liści drzew laurowych towarzyszy nam przy posiłkach w ogrodzie. Widok na Perugię – bezcenny. Wszystko co kiedykolwiek słyszeliśmy o grze światła we włoskim pejzażu jest prawdą. Z zachwytem patrzymy na miasto, pijąc poranną kawę i wieczorne wino z zaprzyjaźnionej winiarni „Il Tempio”.
Naszymi gospodarzami są Bracia Mniejsi – ich gościnność i otwartość jest niezwykła.

Klasztor w Perugii