Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych Perugia 2013

II Letnia Szkoła Kaligrafii i Iluminacji Perugia 2013

Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych Perugia 2013

Fundacja Sztuka Kaligrafii i Szkoła Kaligrafii i Iluminacji Barbary Bodziony organizują, podobnie jak w roku ubiegłym, Letnią Szkołę Kaligrafii i Sztuk Pięknych 2013 w Perugii. Tegoroczna edycja będzie miała – tradycyjnie już – dwie odsłony – w lipcu i we wrześniu. Zapraszamy na warsztaty do pięknego umbryjskiego miasta i trzynastowiecznego klasztoru na górze Monteripido!

Zapraszamy na II Edycję Letniej Szkoły Kaligrafii i Iluminacji Perugia 2013:

I kurs
* 6-13 lipca 2013 r. * In principio – w Boskim Raju
* prowadzenie: Barbara Bodziony

II kurs
* 13-20 lipca 2013 r. * Braciszkowie skrzydlaci, czyli miniatura św. Franciszka
* prowadzenie: Barbara Bodziony

III kurs
* 20-27 lipca 2013 r. * Studium Inicjału i Medytacje nad Księgą Tobiasza
* prowadzenie: Barbara Bodziony, o. Roman Bielecki OP

IV kurs
* 7-14 września 2013 r. * Terminując u włoskich Mistrzów
* prowadzenie: Barbara Bodziony

I po raz pierwszy w naszej szkole:

KURS IKONOPISANIA
* 13-20 lipca 2013 r. * Giotto i ikona św. Franciszka
* prowadzenie: Anna Crisanti

Uwaga! Na II i III kurs kaligrafii zapisy są już zamknięte. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc na warsztaty ikonopisania (13-20 lipca) oraz IV kurs kaligrafii (7-14 września).

PERUGIA

Stolica Umbrii, środkowe Włochy. Świetnie skomunikowana, tuż przy Autostradzie A-1, na granicy Toskanii i Umbrii. 2 godz. jazdy samochodem od Rzymu, 1,5 godz. od Florencji, pół godziny od Asyżu. Blisko do Spelo, Spoleto, Gubbio, Orvieto, Nursji, Piano Grande. Starożytne miasto o etruskich korzeniach i burzliwych losach. Malowniczo położone na wzgórzach, pełne zabytków i niezwykłych historii. Posiada znakomitą kolekcję malarstwa w miejskim muzeum. Siedziba Uniwersytetu dla Cudzoziemców. Miasto malarza włoskiego Renesansu Pietra Vanucciego zwanego Perugino. Jego pseudonim artystyczny noszą teraz słynne włoskie czekoladki, produkowane oczywiście w Perugii.

Więcej o Perugino przeczytacie tutaj:

https://en.wikipedia.org/wiki/Pietro_Perugino

https://www.wikiart.org/en/pietro-perugino

KLASZTOR

Trzynastowieczny klasztor św. Franciszka w Perugii urzeka pięknem, prostotą, ciszą i otwartością. Położony na wzgórzu, w północnej części miasta, blisko Bramy św. Anioła i dzielnicy uniwersyteckiej. Wewnątrz murów, oprócz budynków klasztornych, kaplicy, biblioteki, krużganków, znajduje się ogromny, tarasowy ogród z majestatyczną niczym Rajska Jabłoń figą, gajem oliwnym i cyprysami. Zapach rozmarynu i liści drzew laurowych towarzyszy nam przy posiłkach w ogrodzie. Widok na Perugię – bezcenny. Wszystko co kiedykolwiek słyszeliśmy o grze światła we włoskim pejzażu jest prawdą. Z zachwytem patrzymy na miasto, pijąc poranną kawę i wieczorne wino z zaprzyjaźnionej winiarni „Il Tempio”.
Naszymi gospodarzami są Bracia Mniejsi – ich gościnność i otwartość jest niezwykła.

MIESZKANIE W KLASZTORZE

Mieszkamy w pokojach dwuosobowych lub trzyosobowych, z łazienką. Do naszej dyspozycji mamy przestronną, nowoczesną klasztorną kuchnię z lodówkami i refektarz. Wszystkie posiłki można przygotowywać na miejscu, robiąc zakupy na targu, w małych sklepikach lub po prostu w najbliższym supermarkecie. Oczywiście dzielnica uniwersytecka pełna jest małych i dużych trattorii, restauracyjek, barów, lodziarni i kafejek.

Perugia-kruzganki-napis
Perugia widok na miasto
Klasztor Monteripido
Klasztor Monteripido widok z ogrodu
Klasztor Monteripido
Ogród Klasztor Monteripido
Klasztor Monteripido
stół w ogrodzie

RYTM DNIA

Rytm dnia wyznaczają zajęcia w skryptorium – w Sali św. Klary, na krużgankach, czasami w ogrodzie. Zajęcia odbywają od godz. 9.30 do 15.00 z małą przerwą na kawę. Obiad najczęściej gotujemy sobie sami w klasztornej kuchni. Popołudnia to czas przeznaczony na lekturę, odpoczynek w ogrodzie, spacery po Perugii, indywidualną pracę w skryptorium. Niektórzy wyjeżdżają na krótkie wycieczki – do Asyżu, Orvieto, Spoleto, Florencji. Wieczorami, po kolacji, wszyscy chętni spotykają się w ogrodzie na rozmowie przy winie, serze i oliwkach. W tym roku, dzięki obecności specjalnych Gości, nasze rozmowy będą miały charakter bardziej seminaryjny.
Codziennie rano o godz. 7.30 w kaplicy klasztornej odprawiana jest Msza Święta.

KURS KALIGRAFII I ILUMINACJI – PROGRAM

Kurs przewiduje 25 godzin warsztatów i dwie godziny wykładów. Wszystkie kursy są tak skonstruowane, aby były atrakcyjne zarówno dla osób początkujących w sztuce kaligrafii i iluminacji, jak dla osób praktykujących ją już od dawna.

W czasie warsztatów poznamy podstawowe techniki iluminatorstwa średniowiecznego. Wspólnie przygotujemy farby z pigmentów naturalnych według średniowiecznych receptur. Poznamy barwną paletę iluminatora i symbolikę kolorów. Wykonamy kopię wybranej iluminacji związanej z tematem kursu. Poznamy również różne style pisma, którymi posługiwali się skrybowie. Nauczymy się pisać gęsim piórem i piórem ze ściętą stalówką. Wyćwiczymy rękę tak, aby poddawała się harmonijnym kształtom liter. Nauczymy się komponować kaligraficzny tekst i napiszemy go pięknie.

 

I kurs: 6-13 lipca 2013 r. * In principio – w Boskim Raju

In principio, „na początku” – czyli pierwsze słowa Biblii, z księgi Rodzaju. Od nich zaczyna się Święta Historia i były to pierwsze słowa kaligrafowane przez niezliczonych skrybów przepisujących Pismo Święte. Inicjał „I” był zazwyczaj wspaniale dekorowany. W czasie tego tygodnia skupimy się nad opisem stworzenia i zobaczymy, jak różnie iluminatorzy ozdabiali ten tekst. Na warsztatach każdy będzie miał okazję namalować miniaturę przedstawiającą jeden dzień stworzenia. W części kaligraficznej będziemy ćwiczyć pismo gotyckie.

II kurs: 13-20 lipca 2013 r. * Braciszkowie skrzydlaci, czyli miniatura św. Franciszka

Umbria pełna jest śladów świętego Franciszka, a dla wielu ludzi on sam jest ciągle inspiracją – duchową i artystyczną. Zachowało się wiele miniatur przedstawiających świętego, my przyjrzymy się przedstawieniom „Kazania św. Franciszka do ptaków”. W części kaligraficznej zajmiemy się pismem wczesnego gotyku.

III kurs: 20-27 lipca 2013 r. * Studium Inicjału i Medytacje nad Księgą Tobiasza

Bogata wyobraźnia średniowiecznych iluminatorów stworzyła niezliczoną ilość inicjałów, które rozpoczynały ważniejsze części przepisywanego tekstu. Szczególnie twórcza pod tym względem była epoka romańska. Na warsztatach poznamy zasady tworzenia inicjałów i wykonamy kartę z rękopisu pisaną piękną, okrągłą uncjałą z ozdobnym romańskim inicjałem. Naszą inspiracją będzie tekst Księgi Tobiasza.

IV kurs: 7-14 września 2013 r. * Terminując u włoskich Mistrzów

W renesansie malarstwo książkowe we Włoszech przeżywało rozkwit. Powstało wiele wspaniałych rękopisów, wśród których wyróżniają się piękne chórowe książki z notacją nutową. Wiele antyfonarzy i graduałów tego okresu jest bogato dekorowanych. W czasie warsztatów wykonamy kartę z notacją muzyczną, tekstem pieśni i inicjałem wzorowaną na tych niezwykłych kodeksach. W części poświęconej kaligrafii zajmiemy się rotundą – okrągłym, niezwykle starannym, kaligraficznym pismem.

KURS IKONOPISANIA

* 13-20 lipca 2013 r. * Giotto i ikona św. Franciszka
* prowadzenie: Anna Crisanti

Warsztaty ikonograficzne są przeznaczone dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Tematem ikony dla grupy początkującej będzie Chrystus Pantokrator, osoby zaawansowane mają do wyboru kilka propozycji, m.in. krzyż Św. Franciszka z San Damiano.

Oczywiście Giotto wykracza poza krąg malarstwa ikonowego, lecz nie do końca, gdyż właśnie do Giotta sztuka ikonograficzna, jak i malarstwo zachodnioeuropejskie było bardzo spójne, potem ich drogi się rozeszły. „Giotto był mistrzem, który przeinaczył sztukę malarstwa z greckiego (bizantyńskiego) na łacińską i nowoczesną ją uczynił” – Cenini (uczeń Giotta). To temat naszych spotkań z ikoną w Perugii, porównanie malarstwa ikonowego z malarstwem łacińskim. Zajęcia będą zarówno teoretyczne (teologia ikony), jak i praktyczne, łącznie 30 godzin.

INFORMACJA O PROWADZĄCYCH ZAJĘCIA

Barbara Bodziony – historyk sztuki, kaligraf, nauczycielka kaligrafii. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższego Europejskiego Instytutu Iluminacji i Rękopisów w Angers we Francji. Prowadzi Pracownię i Szkołę Kaligrafii i Iluminacji w Krakowie. Od wielu lat prowadzi również prestiżowe warsztaty kaligrafii i iluminacji w wielu miastach Polski, pracując także z grupami międzynarodowymi. Współpracuje m.in. z Muzeum Narodowym w Krakowie, Benedyktyńskim Instytutem Kultury w Tyńcu, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II, Uniwersytetem Pedagogicznym, Małopolskim Instytutem Kultury i z Fundacją Sztuka Kaligrafii.

Anna Crisanti – malarka, ikonopistka, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się pisaniem ikon. Ukończyła kilkuletnią szkołę ikonopisarską we Włoszech przy Centro Studi Russia Cristiana. Jej Mistrzem był jeden z najznakomitszych współczesnych ikonopistów, ojciec Egon Sendler. Od kilku lat prowadzi kursy pisania ikon w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w innych ośrodkach ikonopisarskich. Rodzinnie związana z Włochami.

o. Roman Bielecki OP – dominikanin, redaktor naczelny „W Drodze” – dominikańskiego „miesięcznika poświęconego życiu chrześcijańskiemu”. Ceniony kaznodzieja, rekolekcjonista, autor esejów, wywiadów, felietonów. Pracuje w Poznaniu. W wakacje wędruje pieszo starymi szlakami europejskich pielgrzymów – do Santiago de Compostela i śladami św. Franciszka. Kocha Włochy i wszystko co włoskie.

KOSZTY KURSU
Cena kursu pokrywa koszt warsztatów i wykładów, materiały do kaligrafii i iluminacji, nocleg i opłaty administracyjne.

* Koszt kursu i nocleg w pokoju 2-osobowym wynosi 1.380 zł.
* Koszt kursu i nocleg w pokoju 3-osobowym wynosi 1.310 zł.
* Koszt kursu i nocleg w pokoju jednoosobowym wynosi 1.940 zł.
* Osoby niebiorące udziału w zajęciach, a towarzyszące uczestnikom kursów, członkowie ich rodzin, dzieci płacą 840 zł.
* Osoby biorące udział w kursie ikonopisania dodatkowo płacą 80 zł za materiały.

Osobom, które były uczestnikami I Edycji Letniej Szkoły Kaligrafii i Iluminacji Perugia 2012 i osobom uczestniczącym w całorocznych warsztatach w Krakowie proponujemy zniżkę ceny kursu.

Uczestnicy we własnym zakresie pokrywają koszty dojazdu do Perugii, wyżywienie na miejscu, bilety do muzeów czy galerii itp., podróże w trakcie kursu.

REZERWACJA
Rezerwacja 
miejsca na kursie nastąpi po mailowym zgłoszeniu uczestnictwa i wpłaceniu zaliczki w wysokości 300 zł na konto Fundacji, do dnia 31 marca 2013 r. Pozostałą sumę prosimy wpłacić w dwóch równych ratach: I rata – do 7 maja 2013 r., II rata – do 7 czerwca 2013 r.

Uwaga! Na II i III kurs kaligrafii zapisy są już zamknięte. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc na warsztaty ikonopisania (13-20 lipca) oraz IV kurs kaligrafii (7-14 września).

ORGANIZATORZY
Fundacja Sztuka Kaligrafii
Szkoła Kaligrafii i Iluminacji Barbary Bodziony
Galeria 2 Światy

KONTAKT
www.fundacjasztukakaligrafii.pl
mail: biuro@fundacjasztukakaligrafii.pl
tel. 12/ 429 54 52
Anna Jeziorna – tel.+48/ 660 432 976
Dane do przelewu:
Fundacja Sztuka Kaligrafii
ul. Brzozowa 14, 31-050 Kraków
65 85890006 0000 0032 4874 0001

 

Kurs pulpity
Kurs
Kurs kaligrafii Littera Nova
kurs kaligrafii
Księga z iluminacjami
Drzewo oliwkowe
Znak Monteripido
Schody do klasztoru Monteripido