Kursywa polska wg podręcznika Stefana Tatucha
Zapraszamy Państwa na kurs polskiej kaligrafii przedwojennej. Kurs zainspirowany jest przedwojennym podręcznikiem z 1927 roku autorstwa wielkiego polskiego kaligrafa Stefana Tatucha.
Kilkadziesiąt lat temu lekcje kaligrafii były doświadczeniem wszystkich wykształconych ludzi. I choć nie dla wszystkich były to lekcje ulubione, miały ogromny wpływ na indywidualny charakter pisma. Widzimy to w starych zeszytach, w starych listach, w korespondencji urzędowej, dokumentach, rękopisach czy choćby w dedykacjach książkowych.
Ciągle jeszcze możemy znaleźć ślady starej szkoły kaligrafii, często w naszych własnych, rodzinnych archiwach, w antykwariatach i na targach staroci.
Chcemy przypomnieć tamto doświadczenie i tamten styl pisania nie tylko z sentymentu, ale przede wszystkim dla „pożytku”, jakby powiedzieli przedwojenni autorzy, i dla jego nieprzemijającego piękna.
W czasie kursu poznamy zasady budowania poszczególnych liter, ich proporcje, strukturę i technikę zapisu piórem z ostro zakończoną stalówką, poznamy ćwiczenia rozpisujące rękę i metody ćwiczenia pisania. Kolejność poznawania liter będzie zgodna z zaproponowanym przez Stefana Tatucha „genetycznym porządkiem” podziału na gromady. Wzorniki i liniuszki, na których będziemy pracować powstały również według zaleceń autora.
Witamy w świecie pięknego pisma! Napisz to pięknie!
Reprint podręcznika Stefana Tatucha do kaligrafii: https://szkolakaligrafii.pl/reprint-przedwojennego-podrecznika-kaligrafii-stafana-tatucha/