Plener fotograficzny w Perugii 2024 Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski Ragno

Plener fotograficzny w Perugii

Zapraszamy na pierwszą edycję pleneru fotograficznego prowadzonego przez

Anitę Andrzejewską i Andrzeja Pilichowskiego - Ragno. 

Termin: 1-8 września 2024

Przyjedź, jeśli:

- fotografia to nie tylko twoje hobby, lecz pasja, która napędza Twój rozwój osobisty

- chcesz poszerzyć swoją wiedzę fotograficzną, odkryć nowe techniki i sposoby wyrażania siebie poprzez obraz

- marzysz o fotografowaniu w inspirujących miejscach, znajdujesz radość w rozmowach o fotografii, twoją wyobraźnię pobudzają pejzaże oraz ludzie, których spotykasz w podróży

- chcesz odpocząć w przepięknym miejscu i rozwinąć swoją kreatywność

Co wyróżnia nasz warsztat:

- Przez cały tydzień uczycie się od dwójki uznanych i doświadczonych fotografów oraz edukatorów, którzy stanowią zgrany i wzajemnie uzupełniający się duet, prezentując różne postawy twórcze i style pracy. Andrzej Pilichowski- Ragno urodził się w Rzymie i Włochy to jego druga ojczyzna, więc wraz z nim poczujecie się Perugii jak w domu.

- Nasza rezydencja to niezwykły XIV-wieczny franciszkański klasztor Monteripido ze wspaniałym ogrodem i biblioteką, który sprzyja skupieniu, twórczej pracy i integracji grupy oraz stanowi świetną scenerię do fotografowania.

- Perugia, inspirujące i wciąż mało popularne miasto w Umbrii jest doskonałą bazą wypadową do pobliskiego Asyżu, Orvieto oraz innych interesujących miejsc w okolicy.

- Mamy kilka dodatkowych miejsc noclegowych, więc istnieje możliwość przyjazdu z osobą towarzyszącą, która nie bierze udziału w warsztatach (szczegóły w Informacjach praktycznych).

Czego możesz się spodziewać:

Warsztaty fotografii przeznaczone zarówno dla zawansowanych fotografów i dla tych, którzy dopiero się uczą i chcą pogłębiać swoją wiedzę oraz doskonalić umiejętności praktyczne.

Na warsztatach będziemy się dzielić z wami swoją wiedzą z historii i teorii fotografii, podsuwać inspiracje, pozwalające lepiej i bardziej świadomie fotografować, omawiać wasze zdjęcia, ale przede wszystkim fotografować razem z wami fantastyczne miejsca, ludzi, pejzaże, obiekty, życie miejskie – czyli wszystko to, co w fotografii najlepsze.

Pokażemy jak pracować z aparatem w sytuacjach ulicznych, starając się uchwycić dynamikę życia miasta, nauczymy was wybierać najlepsze oświetlenie dla danej sceny, poprawnie komponować obraz i naświetlać fotografię oraz dobierać odpowiednią optykę.

Przede wszystkim jednak skupimy się na znaczeniu i oddziaływaniu fotografii – będziemy dyskutować o tym, jak przekazać emocje za pomocą obrazu, jak zbudować opowieść fotograficzną, jakich środków lepiej unikać, a które sprawdzą się najlepiej w konkretnym gatunku fotografii.

Wnętrze wspaniałego klasztoru dostarczy nam wielu inspiracji – od portretu poprzez architekturę do martwej natury. Pobliska, tętniąca życiem Perugia oraz inne okoliczne miasteczka będą znakomitym polem działań dla fotografii streetowej.

Nauczycie się

– podstaw fotografii streetowej – pracy w dynamicznych, szybko zmieniających się warunkach

– planowania sesji, doboru oświetlenia, wyboru odpowiedniej optyki w zależności od fotografowanego tematu (będziemy praktykować różne zagadnienia: fotografie migawkową – uliczną, reportaż, portret, martwą naturę, pejzaż)

– wyboru i edycji zdjęć w programie graficznym

– tworzenia historii fotograficznej, czyli budowania narracji za pomocą obrazów

– głębszego rozumienia roli fotografii, jako ważnego narzędzia komunikacji

Informacje praktyczne

Liczba uczestników: od 10 do 16 osób

Noclegi w klasztorze Monteripido w Perugii w pokojach jedno lub dwuosobowych. Mamy do dyspozycji kuchnię, gdzie przygotowujemy śniadania we własnym zakresie, ogród i wspaniałe sale klasztorne, między innymi bibliotekę. Istnieje możliwość przyjazdu z osobą towarzyszącą, która nie będzie uczestniczyła w warsztatach fotograficznych, ale ma ochotę odpocząć w przepięknym miejscu i eksplorować okolicę na własną rękę (Perugia jest doskonale skomunikowana pociągami z pobliskimi miasteczkami). Osoba towarzysząca ponosi tylko koszty zakwaterowania.

 Cena

Regularna cena warsztatów wynosi 3100 zł od uczestnika, a cena early bird to 2800 zł w przypadku wpłaty zaliczki do 1.07.2024 r. Rezerwacja miejsca wymaga wpłaty zaliczki 600 zł na konto nr 37 1050 1445 1000 0092 3296 8629 Anita Andrzejewska z dopiskiem “Perugia” i przesłania potwierdzenia przelewu na mail: anita.andrzejewska1@gmail.com

Pozostała kwota za warsztat płatna będzie gotówką.

Koszty zakwaterowania wynoszą: za osobę w pokoju jednoosobowym 1800 zł, za osobę w pokoju dwuosobowym 1630 zł i są płatne do dnia 15.08.2024 na konto Fundacji Sztuki Kaligrafii z dopiskiem Działalność Statutowa Fundacji – Fotografia. Numer konta Fundacji: 65 8589 0006 0000 0032 4874 0001

Koszty przyjazdu i wyżywienia uczestnik pokrywa we własnym zakresie. W niedzielę, w dniu kiedy zaczynają się i kończą warsztaty z Krakowa do Perugii lata Ryanair.

O prowadzących

Anita Andrzejewska – absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografka, podróżniczka i ilustratorka książek dla dzieci, reprezentowana przez Galerie Camera Obscura w Paryżu.

Specjalizuje się w tradycyjnej fotografii srebrowej.

Stypendystka Ministra Kultury, zdobywczyni licznych nagród krajowych i zagranicznych, autorka kilkunastu indywidualnych wystaw fotograficznych. Od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne, łączące Europę i Azję. Prowadzi warsztaty oraz kursy fotograficzne, oparte na idei rozwoju osobistego i komunikacji poprzez sztukę, korzystając z metod psychologii kontemplatywnej. Razem z Andrzejem tworzą edukacyjny projekt ImageWorks Poland, w ramach którego prowadzą autorskie warsztaty i kursy fotograficzne.

Więcej informacji: www.anitaandrzejewska.pl

 Andrzej Pilichowski-Ragno – fotograf z ponad 20-letnim doświadczeniem. Realizuje swoje projekty głównie w obszarze fotografii streetowej i dokumentalnej. Zajmuje się również teorią i krytyką fotografii. Doktor ASP w Krakowie, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, ceniony nauczyciel fotografii m.in. w AMA Film Academy w Krakowie, Otwartym Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej. Prowadzi zajęcia i wykłady z post-produkcji, fotografii studyjnej i reklamowej, portretowej, pejzażu i fotografii streetowej.

Więcej informacji: www.pilichowskiragno.eu